‘Mercedes Viano’ya Anahtarınız’ Kendİ Araba Anahtarlarınız | Guerilla Marketing in Turkey

26 Aug 2014 | Author: | Comments Off on ‘Mercedes Viano’ya Anahtarınız’ Kendİ Araba Anahtarlarınız | Guerilla Marketing in Turkey
8216;Mercedes VianoAnahtarınız#8217; Kendİ Araba

Bugün Berlin#8217;den yaratıcı bir outdoor uygulaması paylaşıyoruz.Klasik ve interaktif dış mekan uygulamalarının tam yer alan bu proje Mercedes-Benz Van için Lukas Lindemann tarafından geliştirilmiş.Sloganı ise #8216;Viano#8217;ya

Proje şu şekilde:

Berlin#8217;de pek çok metroya arabasıyla gidip, park ettikten sonra hattını kullanıyormuş.Proje de,Berlin#8217;in en duraklarından biri olan 12 adet dijital billboard gerçekleştirilmiş.

Teknik ve yazılım mühendisleri kişinin yanında taşıdığı anahtarlarıyla çalışan bir sistem frekansıyla çalışan dijital siz araba anahtarınızın düğmesine zaman devreye giriyor.Billboard normal bir reklam gibi ama üzerindeki bir yazıyla size anahtarlarınızı kullanarak bu boardları edebilme imkanı sunuyor.

Anahtarın düğmesine (hangi markası olduğu da önemli her basıldığında LCD projektörler sinyali ve her defasında başka bir film içinden bazen tuhaf, eğlenceli bazen de dünya varlıklar çıkıyor Fakat tüm ortak bir noktası var: etkileyici iç hacmi.

Eğer şanslıysanız da ekranda arabayla bir sizi beklediğini görüyorsunuz ve bir yanınıza gelerek sizi gideceğiniz yere kadar VIP götüreceklerini söylüyor.

MERCEDES #8216;KEY TO VIANO#8217; / BERLIN

Today we share a digital outdoor project was implemented by Lukas Lindemann for Mercedez-Benz Vans under the #8216;Key to Viano#8217;

Mercedes Viano

Project:

In many people drive to then park their and use subway to go their destinations.This was done at Friedrichstrasse station, is one of the busiest stations in Berlin, on 12 billboards.

Technical- and software engineers a system which recognizes the car key signals via a radio reciever,informs the unit of the digital LCD projectors and a new film clip each a signal is received.

Every time a remote car key no matter for which brand of car was operated, the side door of a Viano opened, and different of passengers descended the vehicle: weird, sometimes colourful, from another world.But all had one thing in common: They demonstrated the impressive capacity of the passenger compartment.

A passerby with a bit of luck, capture the clip showing a Viano chauffeur waiting for him. In case, the Mercedes-Benz promotion present on location invited the winner to one of the Viano shuttles waiting. The winner#8217;s journey continued as an exclusive VIP ride to his or her destination.

Mercedes Viano
Mercedes Viano
Mercedes Viano
Tagged as:

Other articles of the category "Mercedes":

Twitter-news
Our partners
Follow us
Contact us
Our contacts

dima911@gmail.com

Born in the USSR

423360519

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Car Catalog with specifications, pictures, ratings, reviews and discusssions about cars